Foto: www.adazuvidusskola.lv

Mārtiņdienu mūsu ģimene neatzīmē, bet, protams, ka visi pazīstamie Mārtiņi tiek svētkos sveikti. Tākā Sanijai jau ir septiņi gadi un uzsāktas skolas gaitas, sapratu, ka pienācis īstais laiks iepazīstināt ar visiem latviešu gadskārtu svētkiem.  Kas tad īsti ir Mārtiņdiena? Man bija liels pārsteigums, ka Mārtiņi ir ne tikai latviešu gadskārtu svētki, bet šos svētkus 11. novembrī atzīmē arī  citur pasaulē.

Mārtiņdiena savu vārdu ieguvusi 16. gadsimtā Francijā (Martinmas), kas izplatījās līdz pat Vācijai un vēlāk jau līdz pat Skandināvijas un Baltijas valstīm. Tie nosaukti par godu romiešu karavīram-mūkam Mārtiņam (Martinus), kurš  kādā aukstā dienā atdevis  pusi no savas jakas ubagam, lai viņš nenosaltu. Tātad sanāk, ka šos svētkus latvieši ir pārņemusi no romiešiem!

Kā Mārtiņdienu atzīmē citur pasaule lasi šeit .

Zeme rīb, rati klaudz,
Kas to zemi rībināja?
Nu atbrauca Mārtiņdiena
Deviņiem kumeļiem.

Mārtiņam gaili kāvu
Deviņiem cekuliem,
Lai tas manu jaunu gadu
Rudzus miežus audzināja.

Mārtiņi simbolizē rudens aiziešanu un ieskandina  ziemas sākumu. Esi sveicināta ziema! Mārtiņdiena ir ļoti līksmi svētki, jo šajā laikā noslēdzas mierīgais veļu laiks un sākas iešana budēļos. Budēļos ejot, cilvēki ar pārģērbšanos attēlo dažādus zīmīgus cilvēkus, dzīvniekus, meža zvērus vai lietas. Ja bija dūšīgi gājis budēļos, ticis daudz dziedāts, dejots un rotaļās iets, tad nākošajā gadā būs laba raža. Mārtiņdienas  vakara galvenais mielasts ir gaiļa vai vistas cepetis. Attēlu galerijā var aplūkot Mārtiņa zīmi un visu latviešu gadskārtu iedalījumu. Mārtiņa zīme ir gaismas un uguns simbols, kas atgādina gailošu ugunskuru. Šī zīme ir kā gaismas nesēja, jo gada tumšajā laikā cilvēkiem tik ļoti ir nepieciešama gaisma. Bet stilizēti šī zīme attēlo divus gaiļus.

 

Mārtiņdienas ticējumi

  • Ja Mārtiņa diena jauka un skaidra, tad ziemā būs liels sals.
  • Mārtiņdienā jāmin mīklas, lai aug gari lini.
  • Ja Mārtiņa diena ir miglaina, tad ziema būs silta.

Pievienot atbildi

Your email address will not be published. Required fields are marked *